Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (Przebudowa wiaduktu w ul. Żeromskiego w Radomiu nad torami PKP wraz z infrastrukturą towarzyszącą)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-3.png

ZADANIE INWESTYCYJNE PN.

„PRZEBUDOWA WIADUKTU W UL. ŻEROMSKIEGO W RADOMIU NAD TORAMI PKP
WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ”

DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

W RAMACH

RZĄDOWEGO FUNDUSZU POLSKI ŁAD: PROGRAMU INWESTYCJI STRATEGICZNYCH

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA:                                65.000.000,00 ZŁ

CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA:                          140.000.000,00 ZŁ

Przedmiotem inwestycji jest budowa nowego wiaduktu nad torami PKP, w ciągu linii kolejowych nr: 8 i 26, w miejsce istniejącego obiektu, którego bardzo zły stan techniczny stwarza zagrożenie dla użytkowników ruchu i grozi jego zamknięciem, co skutkowałoby odcięciem mieszkańców wschodniej części miasta od centrum i brakiem połączenia drogowego z powstającym lotniskiem – strategiczną inwestycją dla Mazowsza. Węzeł składać się będzie z dwóch sąsiadujących ze sobą jednakowych wiaduktów, o rozdzielonych jezdniach (pd. i płn.). Na każdym obiekcie przewiduje się wykonanie jezdni o 2 pasach ruchu i 1 BUS-pasie (tj. 3×3,5m). Nośność – 500kN (klasa A).

Planowany zakres robót obejmuje:

• rozbiórkę istniejącego wiaduktu w ciągu ul. Żeromskiego/ Lubelska
  • budowę nowych chodników, obustronnych ciągów pieszo-rowerowych o szerokości 3,5 m wzdłuż przebudowywanego odcinka
  • przebudowę istniejących nawierzchni: jezdni, zjazdów, chodników i dróg rowerowych na wiaduktach oraz w ich obrębie
  • przebudowę sieci infrastruktury technicznej (wodociągowej, ciepłowniczej, energetycznej itp.)
  • budowę odwodnienia drogi
  • budowę nowego połączenia ul. Średniej z ul. Metalową
  • budowę przystanków autobusowych na wiaduktach
  • zmianę organizacji ruchu w obrębie inwestycji
  • budowę ekranów akustycznych
  • budowę wind, schodów ruchomych, schodów stałych wraz z zadaszeniem na połączeniu peronu PKP z obiektami dla zapewnienia powiązania komunikacyjnego wiaduktów z wybudowanym peronem kolejowym
  • rozbudowę układu komunikacyjnego w obrębie obiektu.

Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla miasta a także całego Mazowsza i jest bezpośrednio związana z projektem realizowanym przez Polskie Porty Lotnicze – budową lotniska w Radomiu. Jej realizacja przyczyni się także do poprawy w dostępie do zrównoważonej mobilności miejskiej.

Przewidziane w zakresie inwestycji połączenie budowanego wiaduktu z peronem PKP umożliwi utworzenie węzła przesiadkowego, ułatwiającego komunikację i obsługę pasażerów przemieszczających się z lotniska Okęcie na radomskie lotnisko.