Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1787), utworzono z dniem 01 stycznia 2019 roku państwowy fundusz celowy pn. Fundusz Solidarnościowy, którego celem jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.
Gmina Miasta Radomia przystąpiła do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest kontynuacja dotychczasowych Programów „Opieki wytchnieniowej” z edycji 2019, 2020 i 2021.
W dniu 22.02.2022 roku pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, a Gminą Miasta Radomia zawarta została umowa w sprawie wysokości i trybu przekazywania środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022. Gmina Miasta Radomia otrzymała dofinansowanie w wysokości 846 600,00 zł., które pokrywa w pełni koszty realizacji zadania.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 skierowany jest do mieszkańców Gminy Miasta Radomia i będzie realizowany do dnia 31 grudnia 2022 roku.
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2. osobami posiadającymi:
– orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo
– orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy świadczonej osobie niepełnosprawnej w formie usług opieki wytchnieniowej.
Program będzie realizowany w dwóch formach:
1. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
2. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego
– w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię Gminy Miasta Radomia.
Realizatorem zadania wymienionego w punkcie 1 jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu, natomiast zadania określone w punkcie 2 realizuje organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.) lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, wyłoniony w otwartym konkursie ofert.
Koordynatorem programu jest Prezydent Miasta Radomia.
Limity świadczenia usług opieki wytchnieniowej:
1. Limit 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, świadczonej w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Przyznana w ramach Programu opieka wytchnieniowa może być świadczona w maksymalnej nieprzerwanej długości 8 godzin dziennie w godzinach od 7:30 do 15:30
2. Limit 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego, który może być wykorzystany w częściach zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna prawnego.
Warunki uzyskania pomocy w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022:
1. Pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu realizowana jest na rzecz osoby niepełnosprawnej i wskutek jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie na rzecz poszczególnych członków rodziny osoby niepełnosprawnej.
2. Osoba ubiegająca się o przyznanie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego składa wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. W przypadku ubiegania się o przyznanie usługi pobytu całodobowego dokumenty należy złożyć do podmiotu wyłonionego w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Radomia.