|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

DZIEŃ LASÓW

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto to ma ca celu uświadomienie społeczeństwu jak ważne są lasy oraz potrzebę ich ochrony i właściwej pielęgnacji. Są one właściwie niezbędne do przetrwania naszego gatunku na Ziemi. Jest istotny w codziennym życiu człowieka ze względu na jego dar jakim jest oczywiście drewno. Służy nam jako opał, konieczny jest także do wyrobu mebli, papieru, czy budowy domów. Jest także źródłem takich sezonowych przysmaków jak jagody czy przepyszne grzyby, które mogą być dodatkiem lub podstawą do niektórych potraw (kto z nas odmówi przepysznych pierogów z kapustą i grzybami, zupy grzybowej, albo ciasta z jagodami!).

Należy dodać, że bez wątpienia jest także domem dla wielu stworzeń m .in.: saren, dzików, wiewiórek, jeży, wilków, czy sów.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótki wywiad z leśnikiem z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu – Bartłomiejem Ogorzałkiem:

Opowiedz proszę czym się na co dzień zajmujesz jako leśnik?

  • Sprawuję nadzór nad prawidłową gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa na terenie miasta Radomia. Gospodarkę leśną prowadzimy na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu lub inwentaryzacji stanu lasu. Nadzoruję osoby fizyczne i prawne posiadające lasy, w celu wykonywania ciążących na nich obowiązków wynikających z ustawy o lasach. Nadzór to nie tylko kontrola. Także opiniuję i doradzam.

A co to jest prawidłowa gospodarka leśna?

  • Prawidłowa gospodarka leśna jest przede wszystkim zrównoważona. Jak wiemy las spełnia trzy podstawowe funkcje:

przyrodniczą (ochronną) – ma wpływ na środowisko, jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt,

społeczną – pełni rolę „zielonych” warunków do rekreacyjnego korzystania z dobrodziejstw i uroków lasu oraz aktywnego wypoczynku,

produkcyjną – dostarcza surowca drzewnego, który jest nam niezbędny w codziennym życiu, bo wbrew obiegowym opiniom mleko jest od krowy, a nie ze sklepu, a drewno jest z lasu, a nie z Ikei. Warto o tym pamiętać, choćby kładąc książki na drewnianym regale.

Zrównoważona gospodarka leśna to umiejętne połączenie tych trzech funkcji tak, aby las służył nam, jak również przyszłym pokoleniom.

Przypuśćmy, że posiadam kawałek gruntu o charakterze leśnym i chciałabym usunąć kilka drzew, co powinnam zrobić?

  • Pierwszym krokiem jest ustalenie w uproszczonym planie urządzania lasu (lub w inwentaryzacji stanu lasu)  jakie zabiegi gospodarcze są zaplanowane na tym konkretnym gruncie leśnym. Jeżeli drzewostan jest w wieku rębnym, lub wykonujemy na przykład czyszczenia lub trzebież, wówczas możemy usunąć jakąś część drzewostanu  (w zależności od charakteru zabiegu). Moją rolą jest pojechać na miejsce i wytłumaczyć właścicielowi na czym konkretnie polega dany zabieg. Tłumaczę metodologię wykonywania określonego zabiegu gospodarczego.

Co następnie?

  • Następnym krokiem jest złożenie zawiadomienia o pozyskaniu drewna z lasu. Jest to dla mnie znak, że właściciel wykonał zabieg zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. Wtedy jadę na miejsce i legalizuję drewno, czyli wypisuję tzw. asygnatę i nadaję niepowtarzalny numer, cechując  drewno. Jest to dokument poświadczający legalność pozyskania drewna z lasu. Jest on szczególnie przydatny w razie kontroli na przykład straży leśnej, policji lub straży miejskiej

Jakie mam obowiązki jako właściciel lasu, o czym powinno się pamiętać?

  • Obowiązkiem każdego właściciela gruntu leśnego po usunięciu drzew, jest jego ponowne zalesienie. Właściciel ma obowiązek zalesić działkę leśną w ciągu pięciu lat od przeprowadzenia wycinki. Oczywiście, dobór gatunków ściśle zależy od siedliska na jakim znajduje się działka leśna. Warto przy tej okazji dodać, że nie mamy tu dowolności, muszą być to gatunki tzw. lasotwórcze, czyli takie o szczególnym znaczeniu gospodarczym dla lasu, gatunki panujące lub współpanujące w drzewostanach na określonym obszarze. jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że dosyć często spotykam się z chęcią zalesienia w miejsce sosny na przykład żywotnikiem zachodnim, czyli popularną tują.

A teraz trochę bardziej prywatnie – czemu postanowiłeś zostać leśnikiem?

  • Postanowiłem zostać leśnikiem, ponieważ od zawsze kochałem las, prywatnie również go posiadam. Przebywając w lesie odnajduję spokój, doceniam piękno i złożoność tego ekosystemu, nie będzie przesadą jeśli powiem ze las to system naczyń połączonych. Będąc w lesie, jestem w stanie choć na chwilę odciąć się od cywilizacyjnego zgiełku, wyciszyć się, złapać dystans od problemów dnia codziennego. Przy odrobinie szczęścia mogę poobserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. To wszystko sprawia, że związałem swoją przyszłość zawodową właśnie z tym kierunkiem i… nie wyobrażam już sobie mojego życia bez lasu.

NA CZASIE

Wigilia dla samotnych

12 grudnia 2024

Kiermasz wyrobów radomskich organizacji pozarządowych

11 grudnia 2024

Ponad 192 miliony złotych dla Radomia na rozwój mobilności miejskiej

10 grudnia 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content